Program

Dear Forum participants, please, note, that time of sessions in the program is Moscow time!
07:00
07:30
08:00
08:30
09:00
09:30
10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
07:00—07:30 (GMT+3)
Hall 1
08:00—08:30 (GMT+3)
Hall 1
Oksana Olegovna Martynenko

Far Eastern Federal University, Vice-Rector for Academic and Educational Work

Plo Maximo Secco

Cultural Infusion of Europe (Spain), Operations Director

Sergey Petrovich Helmyanov

St. Petersburg State Academy of Arts and Industry named after A.L. Stieglitz, Head of the Department of Industrial Design

Ekaterina Egoshina

Management Workshop "Senezh", Head of the Department of Educational Programs

Sergey Evgenievich Galaktionov

«Eurasia Global» Forum, Program Director

Sekko Plo Maximo

director of operations in Europe Cultural infusion (Spain), researcher, facilitator

10:30—12:05 (GMT+3)
From Conscious Consumption to Sustainable Development
Tatyana Igorevna Sadulloeva

Integrated disposal systems, environmental engineer

Oksana Olegovna Orlova-Gorskaya

Director of sustainable development TSQ Consulting, methodologist of eco-friendly agency All Good

Rashid Aydinovich Ismailov

Russian Ecological Society, Chairman

Vasily Yurievich Fokin

Head of sustainable development at Danone in Russia and the CIS, chairman of the SKOLKOVO Sustainable Development and Ecology Club, member of the coordinating council of Impact Hub Russia

Vasily Nikolaevich Shirin

Plastics Processing Plant, General Director

Elena Nikolaevna Barkova

Integrated Utilization Systems, Deputy Director

Anastasia Dmitrievna Kotelnikova

Chief specialist of the Administration of the Ostankino district of Moscow, facilitator of group work, graduate of the moderators program of the Management Workshop “Senezh”

Daniil Dmitrievich Myatin

Counselor at Vorobyovy Gory, facilitator of group work, graduate of the moderators program of the Management Workshop “Senezh”

Vasilisa Vladimirovna Chekhovskaya

Facilitator of group work, graduate of the program of moderators of the Management Workshop "Senezh"

11:00—11:55 (GMT+3)
Global youth entrepreneurship
Alina Nikolaevna Potapenko

Director of the National Association for the Development of Innovations, Entrepreneurship and Self-Employment

12:00—12:55 (GMT+3)
Sustainable Development: From Responsible Consumption to Social and Environmental Impact
Anastasia Sergeevna Grigorieva

Pyaterochka retail chain X5 Retail Group, project manager Caring for the community

Giulio Montanaro

Vae Victis, founder

13:00—14:30 (GMT+3)
Site of "Russian Society "Knowledge"
Alexander Georgevich Krainov

Yandex, Head of the Yandex Machine Intelligence Laboratory

Artem Olegovich Kashekhlebov

SenseSay Consulting Agency, founder

Alexander Sergeevich Lyapin

NPO Digital Economy, Director of Communications

Ksenia Kovaleva

Relations Directorate of the All-Russian Volunteers for Victory movement, Head of Communications and Public Relations

13:00—14:30 (GMT+3)
Hall 1
Workshop "The Art of Speaking" Work of partner sites
Elena Polyakova

Expert in the field of public speaking, speaker trainer for TEDxSadovoeRing conferences in Moscow, founder of the Skaziteli project and the Mayak Cultural House (Georgia, Tbilisi)

14:00—14:40 (GMT+3)
Expert session: Space startups
Andrey Morozov

Eurasian Business Alliance, President

Hovik Nagapetyan

Eurasian Business Alliance, Vice-President

Evgeny Shimanovsky

Eurasian Business Alliance, Vice-President

14:30—14:55 (GMT+3)
Hall 1
Fedor Aleksandrovich Lukyanov

Editor-in-Chief of the Russia in Global Affairs magazine, Research Director of the Valdai Club (online)

Victoria Georgievna Karsliyeva

Alexander Gorchakov Public Diplomacy Fund, Deputy Executive Director

16:45—17:45 (GMT+3)
Hall 1
Aiyysien Andreevich Nazarov

Program 2.0, moderator

17:45—18:00 (GMT+3)
Hall 1
Sergey Evgenievich Galaktionov

«Eurasia Global» Forum, Program Director

Aleksey Arturovich Gazaryan

Art Estate “New Shores”;,

Alena Evgenievna Kalacheva

Russian museums in the marketplace Biletarium, Marketing and PR Director

Andrey Vitalievich Ordin

community of young designers «EXCELLENT» and the School of the Chief Architect, Co-founder and producer

Mikhail Alexandrovich Elkin

ANS Scientific Research Center "Academy 2030", Director

Sergey Petrovich Helmyanov

St. Petersburg State Academy of Arts and Industry named after A.L. Stieglitz, Head of the Department of Industrial Design

Plo Maximo Secco

Cultural Infusion of Europe (Spain), Operations Director

Mamello Mokoena

Moko Java (Pty) Ltd, managing director

Forum Organizers

Partners